Створення сучасного ділового українського шрифту «АРСЕНАЛ»

ВІДКРИТИЙ КОНКУРС НА СТВОРЕННЯ СУЧАСНОГО ДІЛОВОГО УКРАЇНСЬКОГО ШРИФТУ “АРСЕНАЛ”

1 червня 2011 р. в Україні стартував відкритий загальнонаціональний конкурс на створення сучасного ділового українського шрифту «АРСЕНАЛ», метою якого є створення сучасного ділового українського шрифту “АРСЕНАЛ” та забезпечення вільного доступу до його використання.

До участі в конкурсі були запрошені всі охочі професійні об’єднання, компанії та окремі митці, які бажали долучитися до розвитку історичних українських шрифтових гарнітур, традицій

каліграфії, графічних мистецтв та друкарства України.

Україна має добру традицію графічних мистецтв та друкарства. Історично в нас існують надзвичайно цікаві та важливі для всієї каліграфічної культури українські шрифтові гарнітури. Однак їх об’єднує один негативний чинник – як одне, так і інше не популяризоване, невідоме широкому загалові та має вкрай обмежене втілення в реальному житті сьогоднішнього українського суспільства.

Ідея проекту  –  створення сучасного ділового українського шрифту та забезпечення вільного доступу до його використання.

Мета  проекту   

1. Підтримка та розвиток  традицій мистецтва каліграфії в Україні заради поширення української культури в галузі сучасних інформаційних технологій, діловодстві та повсякденному житті

2. Створення на основі розвитку традиції культури українського шрифту сучасної ділової гарнітури та забезпечення її практичного вжитку у бізнесі та державних установах.

3. Залучення широкого кола професіоналів заради створення та розповсюдження нового якісного текстового (набірного) шрифту “АРСЕНАЛ”, що найбільшою мірою відповідатиме трьом ключовим критеріям:

 • Сучасний;
 • Діловий;
 • Український

Організатори конкурсу 

 • Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»
 • Благодійний Фонд “Мистецький Арсенал”
 • Агенція  StairsforDesign.

Автор ідеї конкурсу  –  член правління Благодійного фонду «Мистецький Арсенал» засновник Креативної агенції STAIRSFOR Михайло Ілько: «Для країни, в якій немає писемності, де люди не вміють читати, національні шрифти взагалі не потрібні. У країні, де люди нещодавно навчилися читати, можуть користуватися чим завгодно. Але сьогодні країна, у якої немає свого шрифту – це нонсенс. Це питання культури. Національний шрифт свідчить про рівень духовного розвитку суспільства».

Очікувані результати 

Основними завданнями проведення конкурсу є розробка конкурентоздатного сучасного ділового українського шрифту “АРСЕНАЛ”, викуп відповідних авторських та суміжних прав на нього і подальше активне розповсюдження шрифту в Україні та за її межами на безкоштовній основі.

Йдеться, зокрема, про практичне використання новоствореного шрифту державними установами, популярними вітчизняними медіа, навчальними та науковими інституціями, бізнесом тощо, а в майбутньому також і широкими верствами приватних користувачів з метою ствердження та популяризації української культурної традиції в сфері інформаційних технологій.

Завданням-максимум на середньострокову перспективу є включення шрифту “АРСЕНАЛ” до системних бібліотек комп’ютерних операційних систем Windows, Mac, Linux, що дозволить українському шрифтовому мистецтву посісти гідне місце серед сучасних комп’ютерних гарнітур світу.

Міжнародна практика національних шрифтів 

Чимало країн послуговуються офіційними штифтовими гарнітурами, що були спеціально розроблені для використання в урядових комунікаціях, на транспорті та в інших цілях.

Зокрема, США розробили широкий набір гарнітур, серед яких особливо популярні Interstate та US Highway. Так, літери гарнітури Interstate можна зустріти на автобанах по всій території США. Крім того, шрифт Interstate рекомендований для використання в журналах, газетах та інших мас-медіа, зокрема його використовує The New York Times, NBC, Weather Channel тощо.

У Канаді національним шрифтом офіційного використання є Cartier, розробка якого була розпочата ще 1967 року. Сучасний, допрацьований комп’ютерний шрифт Cartier вирізняється надзвичайною читабельністю, функціональністю та гарним самобутнім дизайном. При цьому урядові комунікації в Канаді регулюються спеціальною Програмою з корпоративної урядової ідентифікації (Federal Identity Program).

Німеччина вдало здійснила адаптувала сімейства шрифтів DIN і Fraktur для широкого використання всередині країні. Зокрема, DIN – це відносно нова гарнітура, розроблена як стандартна для застосування у галузях транспорту, технологій, бізнесу та адміністрування. Крім того, широка популярність у деяких частинах Німеччини шрифту без зарубок Helvetica зумовила його інтенсивне використання в дорожніх знаках, журналах, газетах та адміністративних установах.

Швейцарія розробила свою знамениту та популярну в цілому світі гарнітуру Helvetica ще 1957 року. Сьогодні ця розробка швейцарських дизайнерів є офіційним шрифтом для використання в національних урядових комунікаціях, а також широко застосовується в міжнародному масштабі для корпоративного брендінгу (Jeep, BMW, IPod), транспортних знаків, у ЗМІ та інших сферах, включно з комп’ютерними операційними системами Windows, Mac.

Крім того, розробка гарнітури Helvetica для підручників, завдяки її читабельності в малих публікаціях, неабияк стимулювала книгодрукування в країні. Сімейство Helvetica поповнилося величезною кількістю різних накреслень для використання в різних середовищах і мовних адаптацій. 

Використання шрифтів в Україні 

На сьогодні більшість державних, комерційних та приватних інституцій в Україні послуговуються кириличними варіантами стандартних західних шрифтів, з-поміж яких найбільшою мірою використовуються гарнітури Times New Roman та Arial.

Зокрема, в чинних законодавчих документах (рішеннях, постановах, розпорядження, технічних описах бланків, інструкціях з діловодства тощо) регламентується використання шрифту Times New Roman для створення документів державних установ України – від обласного рівня до Адміністрації Президента.

Експертна група та Журі конкурсу 

Визначення переможця конкурсу проводилося у два етапи під контролем аудиторів відповідно до рішень дворівневого арбітражу.

Перший рівень арбітражу становила Експертна група (фахівці), другий рівень – Головне журі (користувачі-практики).

Склад Експертної групи  

1. Василь Чебаник – каліграф, художник-графік, член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, професор, завідувач кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука

2. Ярослав Куць – каліграф, дизайнер, графік, член Спілки дизайнерів України, доцент кафедри Книжкової графіки та дизайну друкованої продукції Української академії друкарства

3. Юрій Крукевич – викладач кафедри графічного дизайну Львівської Національної академії мистецтв

За пропозицією, членів Експертної групи буде запрошено до складу Головного журі, за їхньою попередньою згодою. Остаточний список членів Експертної групи узгоджується. Про будь-які зміни в складі Експертної групи буде додатково повідомлено. 

Склад Журі 

 1. Попович Мирослав Володимирович – Академік НАН України, директор Інституту філософії.
 2. Малкович Іван Антонович – Директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».
 3. Івшина Лариса Олексіївна – Головний редактор газети “ДЕНЬ” .
 4. Заболотна Наталія Пилипівна  –  Генеральний директор ДП «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал».
 5. Соловйов Олександр Іванович – заступник Генерального директора ДП «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал».
 6. Вієру Ольга Пилипівна  – голова Правління Благодійного фонду  «Мистецький Арсенал».
 7. Ілько Михайло Іванович – художник, дизайнер,  директор Креативної агенції StairsforDesign, Член Правління Благодійного фонду “Мистецький Арсенал”.

Результати конкурсу  –   4 жовтня о 16.00 в Мистецькому Арсеналі відбулася презентація сучасного ділового українського шрифту «АРСЕНАЛ», який здобув І місце у відкритому загальноукраїнському конкурсі “УКРАЇНСЬКИЙ ШРИФТ”. У конкурсі було представлено 29 конкурсних робіт, наданих 16 учасниками. До фіналу конкурсу потрапили 10 конкурсантів. Переможець Конкурсу, лауреат головної премії у розмірі 100 000,00 грн. – Андрій Шевченко.

Премію за перше місце у 100 000 грн. та премію за друге місце надала Креативна агенція Stairsfor.

ІІІ – спеціальну премію за розробку шрифту з особливим національним колоритом надала Міжнародна юридична фірма  SALANS, яка є корпоративним учасником Клубу Друзів Мистецького Арсеналу та активно підтримує проекти Мистецького Арсеналу та Благодійного фонду «Мистецький Арсенал».

Переможцями конкурсу на створення сучасного ділового українського шрифту “АРСЕНАЛ” стали:

I місце – Андрій Шевченко

II місце – Кирил Ткачов (робота № 216)

III місце – Маркіян Яців та Ярослав Куць (робота № 231)