Дитяча Демократія

Всеукраїнську програму «Дитяча Демократія» було розпочато у 2018 році Благодійним фондом «Мистецький Арсенал» спільно з Соціальною програмою Марини Порошенко, у співпраці з НКММК «Мистецький Арсенал» і Українською Академією Лідерства.
Мета програми – допомогти молоді отримати практичний досвід демократичних стосунків, продемонструвати можливості власними силами змінювати життя навколо.

Програма передбачає створення в різних містах України Бюро змін ДД у складі підлітків та фахових експертів, що спільно ініціюватимуть та реалізовуватимуть суспільно важливі проекти, залучатимуть до участі у них молодь та громаду міста. 

Першим етапом програми стало створення Бюро змін ДД у Києві. Учасники столичного бюро, до складу якого увійшли 25 підлітків та 15 експертів, розпочали роботу над 10 проектами. Створене бюро стане прототипом, який на основі практичного досвіду надалі планується поширювати у містах України на базі музеїв, бібліотек, культурних центрів. Вже сьогодні програму підтримала молодь п’яти українських міст – Чернігова, Житомира, Мелітополя, Запоріжжя, Лисичанська.

Реалізація проекту важлива у контексті подальшого розвитку в Україні демократичного суспільства, відповідно якому важливо допомагати молоді отримувати необхідний досвід демократії ще у дитинстві та цінувати демократію як спосіб життя.  

Демократизація освіти повинна бути ключовим аспектом та однією з найважливіших складових загальної гуманізації освіти в Україні. Адже найкращим способом пізнання та практичного освоєння дітьми ключових концепцій демократії є їх усвідомлена діяльність в демократичному оточенні, де вони отримуватимуть початковий досвід особистого вибору, прийняття рішень, самостійного визначення цілей і принципів своєї діяльності, міри власної відповідальності перед суспільством та іншими людьми, розуміння своїх прав і обов’язків та поглядів інших людей.

Саме тому моделювання та створення дитячих організацій, які застосовують у своїй діяльності демократичні принципи, допомагають дітям навчитися брати на себе відповідальність та отримати досвід демократичної поведінки, є особливо актуальним та своєчасним. 

Реалізація програми дозволить запровадити нові демократичні форми діяльності дитячих організацій у різних регіонах країни, що важливо в умовах поширення децентралізації.

Також важливо, що програма впливатиме на розвиток місцевих громад та їх активності у різних містах, особливо – на залучення молоді до вирішення важливих громадських проблем.
Широка тематика програми дозволить залучати до її реалізації широкі аудиторії – молодь, школярів, молодь, студентство, фахівців, експертів, громадське середовище, владні структури.

Усі напрямки діяльності у рамках програми є суспільно важливими:

  • Захист прав людини та створення рівних умов для кожного, інклюзія
  • Дієвий патріотизм – активна життєва позиція, відповідальність за свою країну, поширення знань про свій край, розвиток родинних цінностей
  • Популяризація історій успіху на прикладах сучасних досягнень української молоді
  • Проектна діяльність у сферах культури і мистецтва, науки, інновацій
  • Вирішення екологічних проблем та екологічний спосіб життя.

Програма будується на основі загальних принципів Загальної декларації ООН про права людини, її цінностей, на основі яких будуватимуться взаємини між дітьми та дорослими.